Jóga vs. pilates

01.10.2018

Když se chcete svému tělu věnovat jak po fyzické, tak i po psychické stránce, máte na výběr ze spousty možností. Dvě z nich, týkající se zejména pohybu, s sebou přináší různý přístup k fyzické i psychické péči o vaše tělo - jóga a pilates. Jaký je mezi nimi rozdíl a co je pro vás vhodnější?

Jóga

Podle Yoga Alliance* je definování pojmu "jóga" výzvou a existují k tomu rozsáhlé akademické a filozofické studie. Počátky jógy můžeme nalézt již před 5 000 lety v Indii jako ucelený systém celkového blahobytu (fyzického, duševního a emočního). V dnešní době existuje obrovská škála přístupů k cvičení jógy - Hatha jóga, Yin jóga, Power jóga, Hot jóga, hormonální jóga atd. Každý z nás si tak může vybrat ten typ, který mu nejlépe vyhovuje. Cvičení jógy vám může pomoci ulevit od bolesti zad a patéře, snížit míru stresu, zmírnit vliv depresí či dokonce zlepšit stav vašich vnitřních orgánů. A to za zkoušku stojí, nemyslíte?

*zdroj:  https://www.yogaalliance.org/About_Yoga/What_is_Yoga

Pilates

Pilates je ve srovnání s jógou časově teprve v plenkách, jelikož jeho počátky sahají do 20. let 20. století a je daleko více než jóga zaměřen na fyzické posílení celého těla, zejména pak na posílení svalů hlubokého stabilizačního systému. Cílem pilates je zlepšení postoje, rovnováhy a posílení středu těla. Existují studie, které jednoznačně prokázaly, že pravidelným cvičením pilates dochází ke zlepšení pružnosti hrudníku, ohebnosti páteře a že je pilates výbornou metodou při rehabilitacích po těžkých úrazech či haváriích.

Co je tedy pro vás vhodnější?

Jelikož jak jóga, tak i pilates přináší svým cvičením nezanedbatelné benefity, tak se může zdát složité se rozhodnout, kterému typu cvičení dát přednost. Každý člověk je originál a každý má své individuální potřeby, a tak nejste-li rozhodnuti, co je pro vás lepší, naslouchejte svému tělu. Já sama jsem došla ke cvičení jógy díky tomu, že jsem začala cítit, jak nutně potřebuji psychickou pohodu. Z práce jsem chodila vyčerpaná a přenášela si tu negativní atmosféru domů. Nechtěla jsem, aby si můj syn pamatoval z dětství hysterickou matku a tak jsem si řekla: "A dost!" Změnila jsem práci a začala cvičit denně jógu. Výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. Z hysterické matky se během pár měsíců stala spokojená a vyrovnaná máma, která se vrací z práce spokojená a dobře naladěná. Dalším benefitem, který mi jóga dává, je intenzivní protažení svalů. Delší dobu jsem cítila, že mám zkrácené svaly na dolních končetinách. Od 6 do 22 let jsem se věnovala scénickému tanci a neměla jsem problém udělat "provaz". A teď? Stěží jsem se dostala 20 cm nad zem?! No aspoň mám další cíl, na kterém můžu pracovat. Mně osobně tedy vyhovuje kombinace pilates a jógy, protože se díky nim cítím lépe jak fyzicky, tak i psychicky. Co si vyberete vy, je jen a pouze na vás!