Jak na zdravé večeře?

12.01.2020

Večeře je poslední velké jídlo dne a často se jedná o jídlo, během kterého dochází k relaxaci a uvolnění po náročném dni. Skládat by se měla většinou z jednoho chodu, který by měl být lehčí či méně sytý než oběd. Chtěli byste se inspirovat, jak připravit zdravou a chutnou večeři? Čtěte dál!

1. Lososové placičky (pro 4 osoby)

polohrubá mouka (125 g), vejce (2 ks), mléko (125 ml), kopr (2 lžíce), červená cibule (1/4), uzený losos (150 g), citrónová šťáva (1 lžička), olej

Mouku nasypáme do mísy. Vejce našleháme v mléce a postupně přiléváme k mouce, až umícháme hladké těsto. Přidáme kopr, najemno nakrájenou cibuli a citrónovou šťávu. Na plech položíme pečící papír, který zlehka potřeme olejem a z těsta na něm utvoříme placičky. Pečeme na 180°C dozlatova a v půlce pečení je otočíme. Servírujeme prokládané s lososovými plátky a ozdobené koprem.

2. Pečená řepa s fetou, rukolou a pažitkovým cottage (pro 4 osoby)

předvařená červená řepa (1 balení), feta (1 ks), pažitkový cottage (1 ks), rucola (1 balení), olivový olej

Řepu nakrájíme na širší kolečka a naskládáme do zapékací mísy vymazané olivovým olejem. Fetu rozdrobíme a zasypáme jí řepu. Zlehka zakápneme olivovým olejem a pečeme na 180°C cca 15-20 minut. Servírujeme s čerstvou rukolou a lžící pažitkového cottage.

3. Lehký salát z řepy s rucolou a kukuřicí (pro 4 osoby) 

předvařená červené řepa (1 balení), kukuřice (1 plechovka), rucola (1 balení), bílý jogurt (1 ks), vejce (8 ks), sůl, chilli, pepř, tymián

Rucolu propláchneme a necháme okapat. Řepu nakrájíme na kostičky (tip - použít kráječ na brambory) a dáme ji do větší misky. Přidáme kukuřici, rucolu a jogurt. Ochutíme solí, pepřem, chilli, tymiánem a důkladně promícháme a dáme chladit do lednice. Vejce vložíme do vroucí vody a vaříme 10 minut. Po uvaření necháme vychladnout, oloupeme a nakrájíme na poloviny. Naservírujeme na talíř.


4. Výživný talíř

2 vejce, hrst malých rajčátek, ½ avokáda, malé kapustičky, chilli

Vejce uvaříme, avokádo a rajčata nakrájíme, kapustičky ogrilujeme na másle na pánvi.

5. Zimní salát s grilovaným halloumi sýrem

2 sýry halloumi, 1 červené jablko, 1 hruška, ½ červené cibulky, hrst baby špenátu, 5 lžic olivového oleje, 4 lžíce javorového sirupu (dá se nahradit medem), hrst vlašských ořechů, 1 lžíce sušených brusinek, 3 lžíce balsamika (není nutný, ale je výborný), ½ lžíce dijonské hořčice (není nutná)

Jablko i hrušku nakrájíme na plátky, cibuli na tenké kroužky. Společně se špenátem všechno ovoce a zeleninu promícháme. Na trošce olivového oleje opražíme ořechy a brusinky. Smícháme olej, balsamiko, javor sirup a hořčici a uděláme dresing, kterým přelijeme zeleninu. Na olivovém oleji ogrilujeme na pánvi rozpůlené sýry halloumi, které přidáme k salátu.

6. Sendvič k večeři

celozrnná houska, mozzarella, paprika, okurek ½ avokáda

Avokádo rozmačkáme vidličkou (můžeme dochutit česnekem, solí, pepřem a citronovou šťávou) a natřeme na rozkrojenou housku. Mozzarellu, papriku a okurek nakrájíme na plátky a rozložíme na housku.

7. Květáková polévka s pečenou cizrnou

200 g vařené cizrny, 1 menší květák, 1 cibule, 1-1,2 l zeleninového vývaru, 100 ml smetany, olivový olej, sůl, pepř

Úprava cizrny: Před samotným vařením je potřeba cizrnu, tak jako každou luštěninu, namočit minimálně na 8 hodin, ale je daleko lepší ji nechat 1-2 dny naklíčit, protože se zrno "oživí", probudí se enzymatické procesy, které aktivizují klíčení. Tímto naklíčením se následně po vaření velmi zlepší chuť cizrny i její stravitelnost. Po nabobtnání vodu slijeme a je dobré také odstranit tmavé kuličky, protože to jsou zrna, která neklíčí a jsou tzv. "mrtvá". Cizrnu vaříme odkrytou mírným varem hodně do měkka určitě alespoň jednu hodinu. Vodu solíme většinou až v polovině doby varu nebo ještě lépe na závěr.                                       (zdroj: www.varimezdrave.cz/jak-uvarit-a-pripravit-cizrnu)

Troubu rozehřejeme na 200°. Plech vyložíme pečicím papírem, na jednu stranu vložíme cizrnu a na druhou nakrájíme menší kousky květáku. Vše osolíme a zakápneme olejem. Pečeme cca 20 minut do zezlátnutí.

V hrnci rozpálíme dvě lžíce oleje a přidáme na kostičky nakrájenou cibuli. Restujeme do sklovata a pak přidáme opečený květák. Zalijeme vývarem, osolíme, opepříme a chvíli povaříme. Po té rozmixujeme dohladka a nakonec přidáme trošku smetany a pečenou cizrnu.

8. Salát z pečené zeleniny

1 cuketa, 1 červená paprika, 1 žlutá paprika, 500 g cherry rajčat, 1 jarní cibulka, 2 hrsti čerstvé rukoly (polníček či něco jiného zeleného ), 100 g feta, olivový olej, 1 lžíce piniových oříšků, citronová šťáva, sůl, pepř

Troubu rozehřejeme na 220° program grilování. 

Všechnu zeleninu dobře omyjeme, zbavíme přebytečných částí jako jsou například semínka z paprik, stonky, dřevnaté konce, atd. Cuketu nakrájíme na kolečka, papriku překrojíme na 4 části, rajčata můžeme ponechat v celku spolu s jarní cibulkou. Vše vyskládáme na plech, bohatě zakápneme olivovým olejem, osolíme a opepříme.

Vložíme do trouby a pečeme cca 30 minut nebo dokud nebude mít zelenina zlatavé okraje. Oříšky na sucho opražíme na pánvi.

Hotovou opečenou zeleninu smícháme spolu s čerstvou rukolou a sýrem feta. Vše posypeme oříšky.

Salát z pečené zeleniny můžeme doladit oliv olejem, citronovou šťávou a případně solí.

9. Chřest s bylinkovou drobenkou a vejcem

250 g zeleného chřestu, 2 vejce, sůl

Na krustu: 1 lžíce másla, 2 plátky starší bagety. 2 lžíce strouhanky, 2 lžíce pistácií, ½ hrsti tymiánu, ½ hrsti hladkolisté petržele, sůl, pepř

Na pánvi rozehřejeme lžíci másla. Bagetu nakrájíme na malé kostičky a společně se strouhankou a nasekanými pistáciemi přidáme na rozpálenou pánev. Osolíme, opepříme a restujeme dozlatova asi 2-3 minuty. Pak pánev odstavíme a vmícháme nasekané bylinky.

Uvaříme vejce a oloupeme je.

Ve větším hrnci přivedeme k varu osolenou vodu. Chřest zbavený dřevnatých konců uvaříme 2-4 minuty ve vroucí vodě. Po uvaření přendáme chřest do ledové vody a po pár minutách jej vyjmeme.

Chřest položíme na talíř a přesypeme jej bylinkovou drobenkou. Vejce rozřízneme napůl, osolíme a přidáme na talíř.

10. Krémová polévka z pečené zeleniny

2 mrkve, 1 petržel, 1 sladká brambora, 1 cibule, 1/2 celeru, 3 stroužky česneku, 1 - 1,5 l zeleninového vývaru, 2-3 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, smetana

troubu rozehřejeme na 200° (horky vzduch).

Všechnu zeleninu očistíme, zakápneme oliv olejem, osolíme, opepříme a dáme na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme cca 40 minut.

Upečenou zeleninu rozmixujeme a zalijeme postupně zeleninovým vývarem, tak aby vznikla polévka. Dochutíme dle potřeba a servírujeme zakápnuté smetanou, která zjemní chuť polévky.

11. Treska na zelenině

400 g tresky, 2 fenykly, 100 g zelených oliv, 100 g černých oliv, 200 g cherry rajčat, 1 citron, 4 snítky kopru, olivový olej, sůl, pepř

Zapneme troubu na cca 180°. Na pečicí papír (příp. do alobalu) rozložíme všechny, na menší kousky, připravené ingredience. Rybu pokládáme až nakonec nahoru na zeleninu. Vše osolíme, opepříme a zakápneme olejem.

Zabalíme balíčky (v případě pečicího papíru převážeme provázkem na pečení), vložíme do trouby a pečeme cca 20 minut.

12. Balátové hranolky s česnekovým dipem

2 batáty (oloupané a nakrájené na hranolky), olivový olej, sůl, pepř, bílý jogurt (řeckého typu), stroužek česneku

Připravené batáty zakápneme oliv olejem, osolíme, opepříme a dáme péct na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme cca 30min na 180° (nebo dokud nejsou batáty dozlatova).

Do jogurtu přidáme trošku oleje, stroužek česneku, sůl a pepř.

Většina receptů je z našeho oblíbeného portálu https://kitchenstory.cz