3 důvody pro strečink

01.01.2019

Protahování je základní, nicméně velmi často opomíjenou oblastí zdravého životního stylu. Nesčetně studií přitom dokazuje, že strečink má pro naše tělo blahodárné účinky. Doufám, že vás tyto tři důvody přesvědčí o tom, jak moc je protažení svalů vašemu tělu prospěšné.

1. Napomáhá odbourávat stres

Chronický stres může vyvolávat pocity úzkosti, bušení srdce či únavu. Pokud je vaše tělo dlouhodobě vystaveno vysoké hladině stresové hormonu (kortizolu), tak to může vést až k ochabnutí svalové hmoty a snížení hmoty kostní. Na základě mnoha studií je prokázáno, že hladina kortizolu v těle je spjata s hladinou testosteronu. Čím vyšší hladinou kortizolu vaše tělo disponuje, tím je pravděpodobnější, že se u vás projeví příznaky nízké hladiny testosteronu, tj. ukládání tělesného tuku, depresivní stavy či nedostatek energie. Pravidelné uvolňování svalů a strečink napomáhá nejen fyzické pohodě, ale když je k tomu i doplněno o vhodné dechové cvičení, tak dochází ke snížení míry úzkostí a depresí.

2. Snižuje bolest, svalovou ztuhlost a riziko zranění

Nadměrné svalové napětí není dobré pro žádné lidské tělo. Pravidelné uvolňování přetížených svalových skupin vám pomůže snížit svalovou ztuhlost, odbourat chronické problémy s krční či bederní páteří a dokonce může pomoci se snížením četnosti svalových křečí. Role strečinku je nezastupitelná i v prevenci proti natržení svalů. Dynamický strečink, který by měl být součástí každého začátku fyzické aktivity, zvyšuje tělesnou teplotu a připraví tak naše tělo na daný pohyb.Naše tělo je poté méně vystaveno možným zraněním, jelikož za většinu namoženin, ruptur či vymknutin mohou právě nezahřáté svaly a šlachy.

3. Zlepšuje celkový zdravotní stav a pomáhá zlepšit celkovou mobilitu

Svaly, které v průběhu fyzické aktivity posilujeme, je potřeba řádně protáhnout a to zejména z toho důvodu, že většina svalů má k sobě vždy "protivníka" (např. svaly břišní a zádové). Pokud máte stažené a přetížené svaly na jedné straně, tak mají svaly na straně druhé tendenci slábnout. Pravidelný strečink napomáhá oběma "protivníkům" zůstat v rovnováze a tím umožníme volný a účinný pohyb našim kloubům. Znatelný vliv má protahování v různých formách (výborná je např. jóga) i na snížení krevního tlaku a tepové frekvence či zlepšení krevního oběhu. Podporuje tak okysličování krve, čímž se do celého těla dostávají bohaté látky a živiny.

Zdroj: American Council On Excercise